دلنوشته نامه هایی به فرزند آینده‌ام | حنانه میرباقری کاربر انجمن رمانانه

تایپ دلنوشته‌

نقطه قوت دلنوشته از نظر شما چیست؟

• مجموع رای دهندگان
    1

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
نام دلنوشته: نامه هایی به فرزند آینده‌ام
نام نویسنده: حنانه میرباقری
ناظر: @فاطمه هادیان
کد: 15
مقدمه:
گاهی وقت‌ها، ریتم ضربان قلبم از دستم خارج می‌شود و دلش می‌خواهد از سـ*ـیـ*ـنـ*ـه‌ام بیرون بیاید تا شاید به تو برسد.
دلی که برخی اوقات در هوایت گم می‌شود.
برای تویی که هنوز نیامده‌ای، دلتنگ می‌شود.
ای نیامده، ای فرزندم، من با تو حرف‌ها دارم.
حرف‌هایی از روی عشق، صداقت و مهربانی که وظیفه خود می‌دانم برایت شرح دهم. من از دوست داشتنت ناگزیرم، چرا که بودنت برای من شبیه آب و نان شبم، واجب است.

تاریخ شروع: نوزده، تیرماه سال هزار و چهارصد شمسی​

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فاطمه هادیان

مدیرکل
عضو کادر مدیریت
مدیرکل
امتیاز کسب شده
1,162

.با سلام و عرض خوش آمدگویی به نویسندگان و کاربران خوش آثار انجمن رمانانه.
خواهشمندیم پیش از پست‌گذاری و شروع دلنوشته‌، قوانین بخش «دلنوشته‌های کاربران» را به خوبی مطالعه بفرمایید.
"قوانین بخش دلنوشته‌ی کاربران"

پس از گذشت حداقل ۲۰ پست از دل‌نوشته، می‌توانید در تاپیک زیر درخواست نقد دل‌نوشته بدهید. توجه داشته باشید که دل‌نوشته‌های تگ‌دار نقد نخواهند شد و در صورت تمایل به درخواست نقد، قبل از درخواست تگ این کار را انجام بدهید.
"درخواست نقد دلنوشته"

پس از گذشت حداقل 20 پست از دلنوشته‌تان، می‌توانید در تاپیک زیر درخواست تگ بدهید.
"درخواست تگ دلنوشته"

همچنین پس از گذشت 20 پست از دلنوشته‌تان قادر هستید در تاپیک زیر درخواست جلد بدهید.
"درخواست جلد"
"تاپیک جامع درخواست جلد"

هنگامی که حداقل ۳۰ پست یا ۲ صفحه از دلنوشته‌تان گذشت، می‌توانید در تاپیک زیر اعلام پایان تایپ کنید.

توجه داشته باشید که هنگام اعلام پایان، دلنوشته‌ی شما دارای جلد و تگ‌های «منتخب» یا «محبوب» باشد.
"اعلام پایان دلنوشته"

هر گونه سؤال و پرسشی که در رابطه با بخش ادبیات و دلنوشته داشتید را می‌توانید در تاپیک زیر بپرسید.
"سؤالات و مشکلات کاربران در رابطه با تالار دلنوشته"

توجه داشته باشید که پس 2 ماه وقفه در پست‌گذاری، دلنوشته‌تان به بخش «دلنوشته‌های رها شده» منتقل می‌شود. در صورتی که قصد ادامه‌ی دلنوشته‌تان را دارید، به پروفایل مدیران ادبیات مراجعه نمایید.

لطفاً قوانین را رعایت فرمایید!
«قلمتان جاویدان، مدیریت تالار ادبیات»

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
دلبندم، ای فرزند من؛
برای ثانیه‌‌ای دست از مشغله‌هایت بکش و نِگَهت را به من بدوز. منی که ساعت‌ها و سال‌ها قبل از نبودنت برایت می‌نویسم. این نامه‌های عاشقانه و صادقانه به نام و یاد توست اما شاید به کام من یا دیگری هم، باشد.
شاید این نامه‌ها را قبل از این‌که تو بیایی و بخوانی، آنقدر مردم بخوانند که بعدها، پیش از این‌که خواندن را بیاموزی، این‌ها‌را برایت بخوانند.
اما؛
شاید هم مردم طوری از کنار این نامه‌ها بگذرند که از برگ های پژمرده پاییز می‌گذرند...
که می‌داند؟!
ولی دلبندم؛
دور گردون به هر سمت و سویی که رفت تو این‌هارا بخوان! من با عشق، با شیره‌ی وجودم، با تک تک احساسات و عواطفم این‌هارا برایت می‌نویسم‌. نه از روی اجبار، بلکه از روی عشق برایت می‌نویسم‌.
با این‌‌که در کنارم نیستی اما هر زمان که به تو فکر می‌کنم، خورشید در دلم طلوع می‌کند و شب سیاهم از خاطرم می‌رود. با این‌‌که در کنارم نیستی اما هر زمان که به تو فکر می‌کنم، خورشید در دلم طلوع می‌کند و شب سیاهم از خاطرم می‌رود. دلبندم، شبیه یک وظیفه به این دست نوشته‌های من حقیر، نگاه کن و این‌ها را بارها بخوان. زمان کودکیت، وقتی که سواد آموختی، برای اولین بار خودت این متن‌ها و کلمه‌ها را از زیر نگاه گرمت عبور بده و بخوان. آن زمان خسته از درس و تکلیف و مکتب، گمان می‌بری که دیگر مشقت دنیا را چشیده‌ای و حال که می‌توانی نوشته‌هارا بخوانی، چیزی برای آموختن نداری؛ و دقیقا همان زمان این متن‌هارا بخوان. من می‌دانم که تو پیش از این ملاقاتی با این ترکیب و ترتیب کلمات نداشته‌ای و درکی از آنها نداری اما بخوان تا بدانی عمری دراز در پیش داری دلبندم. بعد از آن، در نوجوانی هم این‌هارا بخوان، شاید آن زمان من نباشم که برایت سخن بگویم، شاید هم باشم و تو سخنی با من نداشته باشی اما آن زمان که فکر می‌کنی، تمام عالم را درک کرده‌ای این‌ها را بخوان.
در نهایت زمانی که خودت جوانی خوش بر و رو و رعنا شدی، این متن‌ها را بخوان. آن زمان تازه می‌توانی با بند بند وجودت، ریشه‌ی این حرف و آوا های کنار هم قرار گرفته را پیدا کنی.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
ای تکه‌ای از جانم، ای تویی که جایت، پیش خدایت، خوبت است؛ من در نزد تو و خدایت، سوگند یاد می‌کنم که تا وقتی جای پایم در این‌جا محکم نشده، تو را فرا نخوانم. با این‌که دلم برایت تنگ است و شوق دیدارت را دارد، صبور خواهم بود. قصه‌ی من و تو، شبیه داستان هزار و یک شب است. من شهرزاد قصه‌ گوی تو هستم و تو شَهزاده‌ی قصه های من...
تو آن بالا، خبری به من بی خبر نمی‌دهی اما حالت خوب است و همین برای من کافیست.
نمی‌دانم، سعادت و لیاقت داشتنت را خواهم داشت یا نه، اما من برای تویی که در خیالم زندگی می‌کنی، می‌نویسم و می‌نویسم...

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
خوش آمدی نیامده‌ام. زودتر از آمدنت، بودنت را در قلبم خوش‌آمد می‌گویم جانانم. روزی که آمدی، روزی که پا در این دنیا نهادی و انسان نامیده شدی، بدان که انسان‌ها عجیب‌ترین موجودات زمین هستند‌. شاید هم اصلا زمینی نباشند، که می‌داند؟!
انسان هایی که فکر می‌کنی، چیزی از احساسات نمی‌فهمند و مانند کاکتوس دور خودشان دیواری خاردار کشیده‌اند، در کنار کسی که دوستش دارند مانند گل لطیف و مهربان می‌شوند. آدم‌ها شبیه هم هستند. ظاهرا نه، اما باطنا هستند. همه از یک جنس و همه از یک خاک هستیم. همه در فراز و فرود زندگی شریک هستیم ولی همه به بالای قله نمی‌رسیم فرزندم. آسمان این دنیا، همه جایش یک رنگ است و تنها تو تعیین می‌کنی که کجا حالت خوب باشد. زمانی می‌رسد که از تنهایی و از دردهایت جانت به لبت می‌رسد. تورا می‌فهمم، ولی اگر در آن زمان، خودت دوای دردت شوی، حالت دیگر هیچ‌گاه بد نمی‌شود. بهترینم، از گریه‌ی آدمی‌زاد نترس، بلکه از ناراحتی او بترس. زمانی که دیدی کسی رنجید و سکوت کرد. بدان روزی، عصبانتیش را چنان جار می‌زد که دنیا را ویران خواهد کرد. از آن مترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به زیر دارد.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
شاید روزی برسد که پایت به این دنیا باز بشود و
نصیب من شوی و من وظیفه‌ی خود می‌دانم برایت بگویم به کجا می‌آیی.
دلبندم، ای تویی که فقط بخشی از من هستی ولیکن مهم‌تر از جانم شده‌ای...
تو پا به دنیایی خواهی گذاشت که در نگاه خام و پاک تو، پر از زیباییست. پر از عجایب، پر از شگفتی و پر از خوشی! اما این‌ها، تنها جلوه‌گری‌ ایست که تو را سر ذوق آورد. درست شبیه آگهی وسوسه انگیز یک فیلم ساده، و من در این‌جا نمی‌توانم به تو بُهتان تحویل دهم یا چیزی را برایت نگویم.
مهربانم، این‌جا، هر لذتی‌ای بهایی دارد.
هر لبخندی، برایت بها دارد.
من از تو نمی‌خواهم که اشتباه نکنی،
من از تو می‌خواهم در هر جایگاهی بهترین باشی.
بهترین بودن به این معنا نیست که طلا بر گردنت بیآویزند؛ بهترین بودن یعنی امروز بهتر از دیروزت باشی. ولیکن جانِ جانانم، فکر زمستان بعدی زندگیت هم باش. فرزندم، هر چیزی را که می‌پرستی و دوست می‌داری، رهایش مکن. از امتحان و تجربه مترس، چرا که بهترین آموزگارت، تجربه‌هایت هستند. اگر بتوانی تنها یک روز را از عمرت به شوق دلت زندگی کنی، می‌توانی صد روز را شبیه هر روز زندگی کنی.
پس جان و جانانم، برای خودت زندگی کن و به شوق فردایت بزیست. برای فردایی که با امروزت متفاوت خواهد بود.

تو مرا جان و جهانی؛
چه کنم جان و جهانم را؟

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
ای نیامده‌ای که وجودت، نامت و یادت به من گره خورده؛ هیچ‌وقت بزرگ نشو.
می‌دانم که تو شبیه یک جوانه‌ی نو رسیده، پر از شور و شوق هستی و آماده‌ی شکفتن و روییدن شده‌ای،
اما؛
آرام، آرام دلبندم.
می‌دانم که، انسان در کودکی باید برای هر کاری کسب رخصت کند،
انسان در کودکی نباید به تنهایی هر کاری بکند،
انسان در کودکی توانایی یک آدمِ بزرگ را ندارد،
می‌دانم جانانم، ولی؛
به من گوش دِه.
انسان‌ها با نیازها و مشکلاتشان بزرگ می‌شوند.
همانطور که وقتی بزرگ می‌شوی، مداد را از تو خواهند گرفت و خودکار به دستت می‌دهند،
چرا که بیاموزی هر اشتباهی پاک نمی‌شود.
آدم بزرگ‌ها با این‌که می‌توانند هر کاری بکنند باز هم باید از وجدانشان، از خدایشان، اجازه بگیرند.
به اشتباه فکر نکن که این وجدان را می‌شود شبیه یک کلید خاموش کرد و آسوده زیست.
نه!
فرزندم، تو هر چقدر هم آن را نادیده بگیری، یک زمانی، یک جایی، در فرصتی، در تنهایی و در شباهنگام، وجدانت، خرخرت را محکم می‌فشارد و خودش را یاد تو می‌اندازد.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
در دنیا آدم‌های خوب زیادی هستند. در واقع به اندازه‌ی تمام آدم‌های بد، آدم‌های خوب هم هستند. اما ما تعیین می‌کنیم که چه کسی با ما خوب باشد. دلبندم، حرف‌هایم را به یاد داشته باش‌. به خاطرت بسپر که خودت آدم های خوب و بد زندگیت را مشخص می‌کنی. تو گل سرخی هستی که می‌توانی برای همه‌ طراوت و شادابی بیآفرینی.
با همه خوب باش. مهربان رفتار کن. شبیه یک خورشید تابان، باش که همه از تو سود ببرند و ستایشت کنند اما مواظب باش که از حدشان نگذرند. حواست باشد که از دم انسانی عقرب‌نما، آب حیات نجویی. گاهی‌وقت نیاز است آدم، عنکبوت‌نما زندگی کند. همین‌قدر قوی و همین‌قدر ساکت! با مردم این زمانه سلامی و السلام کافیست جانانم! مراقب تنهایی آدم‌های خوب زندگیت باش. چرا که تنهایی آدم‌هارا عوض می‌کند. اگر دیدی، کسی تنها شده، تو همدمش باش. اگر مریضی دیدی، تو دوایش باش که زمین گرد است و روزی ‌کسی همپای تو خواهد شد. شیرینم، به یاد داشته باش که همواره حواست به دل های آدم‌ها باشد. دل حرمت دارد. شکستنش، گاهی کمری را خم می‌کند. شاید بگویی به من‌که ضرری نمی‌رساند اما دلبندم، دنیا گرد است! انسان به کسی که علی گفت، عمر نمی‌گوید. قبل از هر چیز و هر کاری به خاطرت بسپر که تو یک انسان هستی و انسان بودن یعنی شرافت!

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
تو تنها یک بار اجازه‌ی زندگی کردن خواهی داشت، امید من. شاید چندین و چندین بار روحت، زندگی را تجربه کند اما هر بار، خاطراتش را فراموش می‌کند و مانند نوزادی تازه متولد شده به دست تو خواهد رسید. در این وقت کم و با ارزش، فقط زنده نباش، بلکه زندگی کن. زندگی با تو حرف‌های زیادی دارد. کوه‌ها، دریا‌ها، جنگل‌ها و مناظر زیادی هستند که دیدنت را فریاد می‌زنند. آدم‌ها و اتفاقات زیادی در دنیا هستند که شوق دیدارت را می‌کشند. تو یک انسان شریف هستی. اشرف مخلوقات هستی. تمام کائنات وظیفه دارند تو را در مسیر خواسته‌ات هدایت کنند. برای هدف و امید زندگیت، تا پای جانت، تا آخرین ذره‌ی وجودت، بجنگ جانانم! خودت نمی‌دانی چقدر قدرتمند هستی تا وقتی که مجبور به استفاده از آن شوی. تن به خواسته‌ات بده و من به تو قول می‌دهم که حتما به آن خواهی رسید. در این عصری که همه چیز به احتمال و احتمال به زمان بستگی دارد، تنها چیزی که با قطعیت می‌شود، از آن صحبت کرد، قدرتیست که در وجود تو برای رسیدن به خواسته‌هایت نهفته است.
تو نمی‌دانی. چون جای خودت نیستی که بدانی کنارت بودن و داشتنت چه صفایی دارد. شبیه یک جنگل پس از باران، همان‌قدر خواستنی هستی. تو جوانه‌ای هستی که بعد از من طلوع خواهی کرد.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
به گمانم برایت گفته بودم که به کجا خواهی آمد، برایت گفته بودم اینجا شبیه خانه‌ی فعلیت نیست، این‌جا همه چیز فرق دارد‌. موجوداتی دارد به نام انسان، دنیایی دارد به نام زمین و تو امیدی داری به نام خدا.
برایت گفته بودم این‌جا زندگی کردن هر چند لذت بخش و شیرین اما سخت است و تو باید مقابل سختی‌ها دوام بیاوری تا به لذت زندگیت برسی. باید سختی‌هارا تحمل کنی تا شبیه یک الماس شوی. چراکه فقط یک‌بار اجازه‌ی زندگی کردن خواهی داشت. می‌خواهم برایت بگویم تو در این‌جا یک دارایی با ارزش به نام خدا داری‌. خدایی که شبیه انسان‌ها با تو قهر نمی‌کند، شبیه برخی حیوان‌ها، مانند شتر، کینه‌ای‌ از تو به دل نمی‌گیرد و
شبیه جسم‌های بی‌جان، کهنه و از کار افتاده نمی‌شود.
تو با او هرکاری بکنی، او همیشه هوایت را دارد. ولیکن تو هرچقدر بیشتر در هوای او باشی، او‌هم حوا وار‌تر دوستت می‌دارد‌‌. این را من نمی گویم، او خودش این را، این عشق را، نشانت می‌دهد.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
با اینکه من دارم به تو چیز‌هایی ساده و بر حسب وظیفه می‌آموزم، ولی باز‌هم، من بیشتر از تو، به تو نیازمندم. برای داشتن امیدی نو، به تو نیازمندم. تویی که شاید روزی بخشی از جانم و تمام زندگیم را به نام خود کنی. من به دیدن لبخندت، راه رفتتت، سخن گفتنت و دیدنت نیازمندم جانانم.

Hannaneh Mirbagheri

رمانانه‌ای تازه وارد
رمانانه‌ای تازه وارد
امتیاز کسب شده
131
ساده است اما با تمام سادگی‌اش، عاشقانه و صادقانه می‌گویم، دوستت دارم. من، تورا چه در وجه یک انسان سالم و چه در وجه یک انسان با کمی تفاوت، دوست دارم. دوستت دارم دلبندم و به انتخاب‌هایت احترام می‌گذارم. من تورا در جایگاه پزشک، مدیر، فضانورد، نجار، برنامه نویس، بنا، خلبان و... در هر حالتی دوست دارم. حتی اگر رسالتت فقط تربیت کردن نوه‌هایم باشد هم، دوستت دارم. دلبندم، تمام آدم‌ها در زندگی رسالتی دارند و مهم‌ این است که آن را پیدا کنند.