آموزشی نویسنده از کجا شروع می‌کند؟

آموزش رمان نویسی و نویسندگی

tommy

بازرس رمانانه
بازرس رمانانه
تاریخ ثبت‌نام
21/6/21
ارسالی‌ها
76
پسندها
99
دست‌آوردها
18
نویسنده از کجا شروع می کند؟

وقتی می نشینید و میخواهید بنویسید از کجا شروع می کنید؟ آیا با تصویری از ماشینی که سوسوی چراغ هایش در بزرگراه خلوت به چشم می خورد؟ پیست مسابقه اتومبیل رانی با تماشاگرانی که دیوانه وار تشویق می کنن؟ یا از سکوتی که تیک تاک ساعت در آن به گوش می رسد؟

«نویسنده از کجا شروع می کند؟» این سوالی است که مدام می شنویم در کارگاه ها و سیمینارها، گاهی عده ای می گویند فکر تازه ای برای داستان دارند، اما نمی دانند از کجا شروع کنند؟ آیا باید یک خلاصه داستان یا طرح کلی بنویسند یا باید یادداشت برداری کنند؟ آیا باید از یک شخص مقاله و یا یک عنوان روزنامه شروع کنند؟

نوشتن، یک روند است. مرحله ای مداوم، متغیر و ارگانیک از پیشرفت و توسعه است. حرفه و مهارت است که گاهی به سطح ارتقا می یابد. مراحل معینی وجود دارد که نویسنده آنها را در حین پرورش فکر و نمایشی کردن از سر می گذارند.روند خلاقه ای نوشتن در هر نوع نگارش، یکی است. فقط شکل کار فرق می کند.

وقتی نوشتن یک داستان را آغاز می کنید، عملا روندی را در پیش می گیرید که ماه ها یا شاید سال ها بعد با چندین صفحه پر از کلمه، گفت و گو و توصیف و ... رو به رو خواهید بود. اگر بدانید، نویسنده از کجا شروع میکند، پیشرفتی گام به گام خواهید داشت که راهنمای شما در روند نوشتن است.

نویسنده از کجا شروع می کند؟ با یک ورق سفید؟ شما باید چندین صفحه کاغذ سفید را با یک داستان پر کنید. داستانی که با تصاویر در قالب گفت و گو و توصیف بیان شود و در بطن ساختار دراماتیک جای گیرد.

آغاز کردن با شخصیت چطور؟ یک شخصیت قوی و جذاب تقریبا برای هر داستان ضروری است. یک شخصیت همه جانبه و سه بعدی که داستان شما را به روشنی و با مهارت پیش برد، شروع محکم و خوبی است، ولی نویسنده از اینجا شروع نمی کند.

آغاز کردن با حادثه یا تجربه ای که برای خود شما یا کسی که می شناسید پیش آمده چه طور؟ گاهی می توانید تجربه ای خاص را به عنوان نقطه شروع داستانتان به کار برید. ولی بیشتر اوقات متوجه می شوید که اسیر واقعیت آن تجربه شده اید. چرا؟ به این دلیل که به موقعیت و یا حادثه وفادار بمانید بهتر است واقعیت برود پی کارش تا شما بتوانید آن را به نحوی موثر نمایشی کنید. یادتان باشد: « چه کسی چه کرد؟» و این «این اتفاق کجا افتاد؟» معمولا به داستان ضعیفی منتهی می شود که از نظر دراماتیک( نمایشی) یا بی ارزش است یا کم ارزش.
 

tommy

بازرس رمانانه
بازرس رمانانه
تاریخ ثبت‌نام
21/6/21
ارسالی‌ها
76
پسندها
99
دست‌آوردها
18
آیا می شود با یک فکر شروع کرد؟

بله! ولی یک فکر، فقط یک فکر است و این شما هستید که باید این فکر را نمایشی کنید، گسترش دهید، جامه ای به تنش بدوزید و وادارش کنید چیزی بگوید که شما می خواهید. « فرض کنیم که می خواهیم داستانی درباره یک مربی بنویسیم.» اما یک فکر، کافی نیست. باید اصلاعات کافی هم داشته باشیم. باید فکر را نمایشی کنید. یعنی طوری که بتوان آن را به مخاطب نشان داد، نه این که تعریف کرد.
 

tommy

بازرس رمانانه
بازرس رمانانه
تاریخ ثبت‌نام
21/6/21
ارسالی‌ها
76
پسندها
99
دست‌آوردها
18
آیا می توانیم با طرح شروع کنیم؟

طرح در واقع، یعنی چیزی که اتفاق می افتد و تا وقتی که شما در برابر یک کاغذ سفید نشسته اید، این دور ترین چیز به ذهن شماست. بهتر است فعلا طرح را فراموش کنیم.

باید با تحقیق شروع کرد؟

اما تحقیق در چه مورد؟ آیا موضوعی باید باشد که در باره اش تحقیق کنید یا نه؟

پس نقطه ای آٰغازین همین است: نویسنده از کجا شروع کند؟

از موضوع و ساختار. پیش از آنکه خودتان را آماده نوشتن کنید، باید موضوعی معین، یعنی یک شخصیت و یک ماجرا داشته باشد. ( ماجرا نباید حتما اتفاق خارق العاده و مهم باشد).

موضوع می تواند این باشد که موجودی از سیاره ای دیگر، سفینه اش را گم کرده باشد و توسط چند کودک پیدا و با آنها دوست می شود و همان کودکان در فرار، یاری اش می دهند و...

در کارگاه داستان نویسی، اولین چیزی که از دانشجویان خواسته می شود این است که بگویند داستانشان درباره چیست و جواب هایی از این دست می شنویم: «من داستانی در مورد خیر و شر می نویسم». « من در باره سه نسل از یک خانواده در سال های گذشته می نویسم». « من درباره عده ای که برای خود مدرسه می سازند، می نویسم. چون نزدیک ترین مدرسه به آنها بسته است».

بسیاری از نویسندگان، در ابتدا فکر روشنی در مورد چیزی که میخواهند بنویسند، ندارند. آنها اقدام به تمرکز بر شخصیت اصلی و ماجرا می کنند. پیش از آن که داستان را شروع می کنید باید موضوع را – یعنی آنچه داستان درباره آن است – بر حسب شخصیتی که مسیر ماجرای دراماتیک را طی می کند بشناسید.

نوشتن داستان، روندی گام به گام است. اول پیدا کردن موضوع،بعد تحقیقی که نیاز دارید و...

در هر گام باید آگاه باشید که به کجا می روید و چه می کنید! گم شدن میان کلمات و ماجرا های فیلمنامه در حال تغییر، بسیار ساده است.

داستان شما درباره چیست؟ آن را مشخص کنید. شمرده شمرده آن را بیان کنید. آیا دارید یک داستان عاشقانه با ماجرای قوی می نویسید یا بر عکس، داستانی پر ماجرا و جذابیت عشقی قوی؟ اگر شما نمی دانید، پس چه کسی می داند؟

شخصیت اصلی شما کیست و ماجرای داستانتان کدام است؟ چه اتفاقی رخ می دهد؟
 

tommy

بازرس رمانانه
بازرس رمانانه
تاریخ ثبت‌نام
21/6/21
ارسالی‌ها
76
پسندها
99
دست‌آوردها
18
موضوع داستان شما چیست؟

فکر اولیه یا ایده خود را به یک شخصیت و یک ماجرا به چند جمله، کمتر از سه یا چهار جمله کاهش دهید. به یاد داشته باشید که این امر، نه بلایی سر داستان می آورد نه خللی در داستان ایجاد میکند. بلکه فقط یک راهمناست که شما را در حین نوشتن، یاری می دهد. (این همان چیز است که بعدا قرار است به ایجاد طرح داستان منجر شود).

شما باید بدانید که در باره چه چیزی می نویسید! بعضی از رمان نویس ها عادت دارند از تحقیق پیرامون فکر اولیه ، شروع به کار کنند، سپس در حین نوشتن، داستان و شخصیت هایش را بیابد، آنها اجازه می دهند داستان، هر طور می خواهد پیش برود و او را به دنبال خود بکشد. اما برخی از داستان نویسان ( وفیلمنامه نویسان) به این گونه عمل نمی کنند. داستان معمولا پیرو خط وسیر ماجراست.

خط سیری سر راست، موجز و روایی. همیشه جهت دار است.رو به جلو. باید هر صفحه و هر جمله، شما را به جایی برساند و بر حسب پیشرفت داستان، شما را پیش ببرد. اگر جمله ای یا پاراگرافی، کاری برای داستان انجام نداد، آن را بی رحمانه حذف کنید.
 

tommy

بازرس رمانانه
بازرس رمانانه
تاریخ ثبت‌نام
21/6/21
ارسالی‌ها
76
پسندها
99
دست‌آوردها
18
نوشتن مثل کوهپیمایی است. در حین صعود، فقط صخره های پیش رو و صخره های بلافاصله پشت سرتان را می توانید ببینید. به راحتی نمی توانید ببینید از کجا آمده اید و به کجا می روید. فقط صفحات یا خطوطی را که دارید می نویسید می بینید. پس به مسیر کلی نیاز داریم که گم نشویم.

شاید در مسیر یافتن موضوع داستان، برای ما سوال ایجاد شود که در نوشتن یک ماجرا، روی کدام قسمت آن تاکید بیشتری داشته باشیم. این پاسخ بستگی به نویسنده دارد. در واقع هر کدام از تاکید ها، یک داستان جدید خلق می کند و موضوع اصلی، این است:‌ « ما قصد داریم کدام داستان را بنویسیم؟»

این سوال برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. موضع داستان ما چیست؟ داستان بر حسب ماجرا و شخصیت، درباره چیست؟ کافی است در جمله بنویسید.

شما در باره چی می نویسید؟ آن را روی کاغذ بیاورید. ابتدا ممکن است چند صفحه شود. آن را به چند جمله کاهش دهید و بر موضوع، ماجرا و شخصیت متمرکز شوید.شاید برای جدا کردن اجزای داستان، زمانی طولانی نیاز باشد.

موضوع، یک راهنمایی است باید از آن پیروی کنید تا ماجرا و شخصیت را در قالب یک خط سیر داستانی دراماتیک ساختار بخشید.

پس نویسنده از کجا شروع می کند؟
 
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
Bellona16 آموزشی نکات مهم برای نویسنده ماهر شدن آموزش رمان نویسی و نویسندگی 4
Maryam_eftekhari اختصاصی رمانانه رمان عاشقم نشو|مریم افتخاری نویسنده انجمن رمانانه تایپ رمانانه 12
Hasti♡ensan اخبار هنری و فرهنگی حضور نویسنده سریال «کرگدن» در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر اخبار فرهنگی و هنری 0
Mahdie درخواست درخواست رنگ نویسنده کودک| رمانانه درخواست رنک گروه‌های کاربری 1
Maryam_eftekhari آموزشی چگونه می توانم یک نویسنده باشم؟ آموزش رمان نویسی و نویسندگی 8
NAZAK ✧ آموزشی توصیه های استیون کینگ نویسنده ی مهشور آمریکایی برای نویسنده شدن آموزش رمان نویسی و نویسندگی 2
همرنگ باغ:) فراخوان فراخوان جذب نویسنده کودک رمانانه فراخوان‌های بخش کتاب 1
Brian.G_M بیوگرافی شاهان گوکباکار (رجب ایودیک)|بازیگر+نویسنده بیوگرافی هنرمندان ایرانی 3
N آموزشی درددل یک نویسنده با قلمش... آموزش رمان نویسی و نویسندگی 0
N چگونه نویسنده شویم؟ آموزش رمان نویسی و نویسندگی 0
N نویسنده کیست؟ آموزش رمان نویسی و نویسندگی 2
N آموزشی شباهت قلم‌ نویسنده‌ها آموزش رمان نویسی و نویسندگی 0
Lucifer آموزشی چگونه یک نویسنده شویم؟ آموزش رمان نویسی و نویسندگی 5
tommy درس‌های نویسندگی از ملت عشق آموزش رمان نویسی و نویسندگی 4
tommy جملاتی در مورد زندگی از بزرگان جهان مطالب نویسندگان 9
|:terrorist اخبار اقتصادی سازمان هواپیمایی: فروش بلیت هواپیما خارج از جدول نرخی آبان ماه ۹۹ غیرقانونی است اخبار اقتصادی و بازرگانی 0
|:terrorist اخبار هنری و فرهنگی بازدید مدیران سیما از پشت صحنه یک سریال تاریخی اخبار فرهنگی و هنری 0
tommy متن و ترجمه آهنگ hostage از billie elilish متن آهنگ خارجی 0
|:terrorist بین المللی آمریکا: خروج نظامیان از افغانستان به ۹۵ درصد رسیده/ هفت مرکز نظامی به دولت افغانستان تحویل داده شد اخبار بین المللی 0
|:terrorist اخبار حوادث کشف بیش از ۸ تن آرد قاچاق در سلسله اخبار حوادث 0
|:terrorist اخبار سیاسی تاکید بر خروج مزدوران خارجی از لیبی در دیدار الدبیبه و گوترش اخبار سیاسی 0
rain's girl اخبار موسیقی تماشای کنسرت متفاوتی از تنبورنوازان در تالار رودکی اخبار موسیقی 0
|:terrorist اخبار ورزشی نامه رشفورد پس از تخریب تصویرش توسط هواداران نژادپرست انگلیس/ عکس اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار ورزشی ماجرای حمل اسلحه توسط یکی از اعضای تیم فوتبال گل ریحان اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار فناوری آسان شدن پیش‌ بینی روند بهبودی پس از سکته مغزی با استفاده از یادگیری ماشین اخبار علمی و آموزشی 0
|:terrorist اخبار هنری و فرهنگی استقبال چشمگیر از «گزارش فرانسوی» در کن اخبار فرهنگی و هنری 0
|:terrorist اخبار سیاسی ظریف: به حمایت از استقلال و همزیستی مسالمت‌آمیز همه اقوام در بوسنی و هرزگوین متعهدیم اخبار سیاست خارجی 0
م اخبار پزشکی آغاز واکسیناسیون افراد بالای 68 سال از دوشنبه/ ویروس دلتا در حال گردش در کشور است سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گردش واریانت دلتا در شه اخبار پزشکی 0
|:terrorist اخبار سیاسی درخواست یک اصلاح طلب از بهزاد نبوی اخبار سیاسی 0
MOTAHARE دنباله دار یکی از بهترین اخلاق نفر صبحتون تون رو بگید تاپیک‌های دنباله‌دار 0
none آموزشی قبل از طراحی باید بدونید! آموزش طرحانه 2
|:terrorist اخبار سیاسی روایت جهانگیری از یک پیشنهاد در جلسه‌ای در حضور رهبرانقلاب اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار ورزشی ابهام درباره چگونگی تمدید قرارداد اسکوچیچ/ خبری از برگزاری نشست هیات رئیسه نیست! اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار فناوری گوشی «گلکسی ام۲۲» فاقد پشتیبانی از شارژ ۲۵ وات خواهد بود اخبار علمی و آموزشی 0
|:terrorist اخبار فناوری فعال شدن استفاده از یک حساب واتساپ روی چند دستگاه در آینده نزدیک اخبار علمی و آموزشی 0
|:terrorist اخبار سیاسی وال‌استریت‌ژورنال: دولت افغانستان ممکن است ۶ ماه بعد از خروج آمریکا سقوط کند اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار ورزشی فرانسه و پرتغال با هم کنار آمدند و صعود کردند/ آلمان با فرار از شکست در جام شانزدهم ماند اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار پزشکی انجام اولین عمل جراحی رباتیک و از راه دور در ایران اخبار پزشکی 0
MOTAHARE دنباله دار نقدت از رمانانه رو بگو. تاپیک‌های دنباله‌دار 0
|:terrorist اخبار حوادث یک بازرس انتخابات استان کرمان بر اثر حادثه رانندگی جان خود را از دست داد اخبار حوادث 0
|:terrorist اخبار حوادث انتقام گیری اینترنتی از همسر سابق اخبار حوادث 0
MOTAHARE ترفندهای پاک کردن لکه از روی چوب خانه‌داری 0
|:terrorist اخبار ورزشی صحبت‌های فردوسی‌پور درباره یورو 2020، تیم ملی و فرار از انتخابات! اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار سیاسی مردم رأی‌شان را از کشور دریغ نکنند اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار سیاسی ۳ روز مانده تا انتخابات/ زاکانی به وحدت و دوری از منیت ۵ نفر نامزد جبهه انقلاب تاکید کرد اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار حوادث 5 تصویر باورنکردنی از تصادف عجیب در شمال تهران/ عکس اخبار حوادث 0
|:terrorist اخبار اقتصادی سازمان هدفمندی: آماده ‎ایم از ماه بعد به متقاضیان جدید یارانه بدهیم/ ثبت‌نام یارانه‌بگیران جدید شائبه سیاسی ندارد اخبار اقتصادی و بازرگانی 0
|:terrorist اخبار ورزشی اشک‌های همسر اریکسن پس از حمله قلبی هافبک دانمارک/ عکس اخبار فوتبال 0
|:terrorist اخبار سیاسی تروئیکای اروپا: عمیقاً از ادامه عدول ایران از تعهدات هسته‌ای خود نگرانیم/ تهران فرصت مذاکرات وین را مغتنم بشمرد اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار پزشکی تأمین دوز دوم واکسن کرونا از هفته آینده/واکسیناسیون با "برکت" در انتظار مجوز کمیته اخلاق و بالینی اخبار پزشکی 0

موضوعات مشابه

اشخاصی که در حال مشاهده این موضوع هستند ( مجموع: 1 ، کاربران: 0 ، مهمانان: 1 )

اشخاصی که این موضوع را خوانده‌اند (مجموع کاربران : 1)

بالا