اخبار سیاسی گوانتاناموی افغانستان؛ وقتی زندانیان زندانبان می‌شوند

• شروع کننده موضوع |:terrorist
  • تاریخ شروع
  • بازدیدها 6
  • پاسخ ها 0
اخبار سیاسی

|:terrorist

سرپرست بخش اخبار
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش
امتیاز کسب شده
5,075
آنلیز بورجس، خبرنگار اعزامی به افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود همراه با جنگجویان طالبان راهی زندان پلِ چرخی در حومه کابل شده است. تاسیساتی با سطح بالایی از سیستم‌های حفاظتی که ایالات متحده در زمان حضور خود در افغانستان از این زندان استفاده می‌کرد.

مجموعه‌ای که «گوانتانامو» لقب گرفته بود و حدود دو هزار و پانصد نفر از اعضای طالبان در آن نگهداری می‌شدند. اما اکنون آنها زندانبان شده‌اند و تیم ما را به تور بازدید از این زندان دعوت کرده‌اند.

البته در حال حاضر بیشتر سلول‌های زندان خالی است؛ سلول‌هایی که برای نیروهای طالبان یادآور تحقیر و یا به تعبیر خود آنها «بی‌عدالتی» است که در گذشته از آن رنج برده‌اند. آنها می‌گویند که سلول‌ها قبلا مملو از زندانی بوده و از واژه «منزجرکننده» برای توصیف نحوه نگهداری زندانیان استفاده می‌کنند.

اکنون که شبه‌نظامیان طالبان افغانستان را تصرف کرده‌اند، می‌گویند که در این مجموعه تنها ۶۰ زندانی وجود دارد و با همه آنها نیز منصفانه رفتار می‌شود. چنان که شرافت الله حُذیفه، مدیر زندان می‌گوید: «ما تلاش می‌کنیم که نرخ جنایت را پایین نگه داریم و تدابیر لازم برای تحقق این مهم را ظرف یک هفته آینده اعلام خواهیم کرد.» او که همچنان در تلاش برای به دست گرفتن عنان کامل امور زندان است، می‌افزاید: «همه بخشیده شده‌اند و فصل جدیدی آغاز شده است.» عضو با سابقه شبه‌نظامیان طالبان سپس تاکید می‌کند: «ما به دنبال انتقام‌گیری نیستیم. عفو بین‌الملل هم تایید کرده که تمامی افغان‌هایی که سرباز یا پلیس بوده‌اند مشمول عفو شده‌اند.»

اما خبرنگار ما کمی که در زندان جلوتر می‌رود، روایت‌های متفاوتی از زندانیان می‌شنود. از جمله او موفق می‌شود که از پشت یک در فلزی با یک زندانی ۲۲ ساله اهل کابل صحبت کند. او که محمد نام دارد، داستان خود را این‌گونه تعریف می‌کند: «ما چهار نفر بودیم و به یک هتل رفتیم. ما می‌خواستیم غذا بخریم. قیمت هر مرغ ۲۰۰ افغانی بود. ما دو تا مرغ و مقداری نان خریدیم که مجموع قیمت آنها ۵۰۰ افغانی شد. اما مسئول هتل گفت که باید ۷۵۰ افغانی بپردازیم. من ۲۵۰ افغانی قیمت بیشتر را نپذیرفتم چون دیگر پولی نداشتم. در نهایت، گفتم که گوشی تلفن من را نگه‌دارند تا من بروم و باقیمانده پول را تهیه کنم ولی یکی از نیروهای بدری آمد و ما را کتک زد و به اینجا آورد.»

محمد سپس می‌گوید: «هیچ کس علاقه‌ای به در زندان ماندن ندارد. ما هم می‌خواهیم که کنار خانواده‌مان باشیم. ما جنایتکار نیستیم. آنها هیچ مدرکی از جنایات ما ندارند. هر روز در این زندان مثل یک سال است. اگر مسلمانی اینجا صدای من را می‌شنود، بداند که من بی‌گناه در اینجا گرفتار شده‌ام. ما امارت اسلامی را قبول داریم. ما اسلام و قرآن را قبول داریم ولی در اینجا هیچ‌کس پیگیر وضعیت ما نیست.»

منبع: یورونیوز

موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان انجمن پاسخ ها تاریخ
|:terrorist اخبار سیاسی غنی: از مردم افغانستان عذرخواهی می‌کنم اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار سیاسی 2 دیدگاه واقع‌گرایانه و احساس‌گرایانه در ایران نسبت به افغانستان/ طالبان قدرت مسلط می‌شود اخبار سیاست خارجی 0
|:terrorist اخبار ورزشی سرانجام تلخ فوتبالیست‌ های افغانستان اخبار فوتبال 0
|:terrorist بین المللی کیسینجر: آمریکا اهداف استراتژیک در افغانستان را با اهداف دست‌نیافتنی به باد داد اخبار بین المللی 0
|:terrorist اخبار سیاسی کیسینجر: آمریکا اهداف استراتژیک در افغانستان را با اهداف دست‌نیافتنی به باد داد اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار سیاسی تحولات افغانستان یک پروژه بود نه یک اتفاق/ ایران می خواست جایگاه طالبان در حکومت با انتخابات مشخص شود/ شرایط فعلی اگر براساس یک پروژه هماهنگ پیش برود، اخبار سیاست خارجی 0
|:terrorist سیستم دمکراتیک جایگاهی در افغانستان ندارد؛ تنها شرع اسلام و بس/ هبت‌الله آخوندزاده در صورت تشکیل یک شورای حکومتی در راس آن قرار می‌گیرد اخبار بین المللی 0
|:terrorist اخبار سیاسی پیشروی طالبان؛ شهر زرنج سقوط کرد/ طالبان کنترل اولین مرکز یکی از ولایت های افغانستان را به دست گرفت اخبار سیاسی 0
|:terrorist بین المللی آمریکا: خروج نظامیان از افغانستان به ۹۵ درصد رسیده/ هفت مرکز نظامی به دولت افغانستان تحویل داده شد اخبار بین المللی 0
|:terrorist اخبار سیاسی وال‌استریت‌ژورنال: دولت افغانستان ممکن است ۶ ماه بعد از خروج آمریکا سقوط کند اخبار سیاسی 0
|:terrorist اخبار حوادث ۵ کشته و ۱۱ مصدوم در پی برخورد سواری حامل اتباع افغانستان با تریلر اخبار حوادث 0
|:terrorist اخبار سیاسی ناتو خروج از افغانستان را کلید زد اخبار سیاسی 0
Zahra_K پوشش قومیت‌های مختلف افغانستان پوشاک سنتی 1
Mahdie از غزنی تا اوپسالا؛ با شاعری که حنجره مظلومیت زنان افغانستان است اخبار فرهنگی و هنری 0
Mahdie اخبار سیاسی اظهارات ظریف مورد اعتراض هم طالبان و هم دولت افغانستان قرار گرفت اخبار سیاست خارجی 0
Mahdie روحانی: ثبات افغانستان ثبات ایران و منطقه است/در جنگ اقتصادی توانستیم طرح‌های توسعه‌ای خود را افتتاح کنیم اخبار اقتصادی و بازرگانی 0
Mahdie اخبار اقتصادی ساخت اولین خط‌آهن استاندارد افغانستان توسط ایران/ توسعه مبادلات در مرزهای شرقی اخبار اقتصادی و بازرگانی 0
Mahdie اخبار اقتصادی افتتاح راه‌آهن خواف-هرات با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان/ ثبت رکورد تاریخی ساخت راه‌آهن در کشور اخبار اقتصادی و بازرگانی 0
A دنباله دار وقتی خیلی خوشحالی تاپیک‌های دنباله‌دار 11
A دنباله دار وقتی....... تاپیک‌های دنباله‌دار 14
A دنباله دار وقتی.......... تاپیک‌های دنباله‌دار 7
همرنگ باغ:) اخبار سینما آخرین مستند هایی که روی پرده حقیقت دیدیم ، وقتی امید سوژه شد . اخبار سینما 0
A دنباله دار وقتی روز بدی دارید برای این که حال تان بهتر شود چه می کنید؟ تاپیک‌های دنباله‌دار 10
Sonya_J وقتی زوج کاوه-قلی‌زاده معجزه نمی‌کند اخبار فوتبال 0